Цікаві факти про метали
Метали стали застосовуватися людьми ще в глибоку давнину. Весь час процес їх отримання удосконалювався, з’являлися корисні сплави різних металів. Розглянемо цікаві факти про метали.
У стародавні часи при переплавки срібла норвезькі плавильники часто отримували отруєння. Вони пояснювали це підступами злого духа, якого звали Кобольд. Насправді виною всьому були отруйні оксиди миш’яку, що виділялися при випалюванні кобальтових мінералів.
Німецьких шахтарів у стародавні часи долав дух на ім’я Нікель, заважав їм витягати мідь з руди, дуже схожою на мідну. Пізніше, у XVIII столітті, навчилися з цієї руди виділяти метал. Його назвали ім’ям міфічного духа — нікелем.
Протягом століть найдорожчим металом вважали золото. Довгий час алхіміки не припиняли спроб виробляти золото з різних компонентів. Удача посміхнулася дослідникам в 1941 році. Для цього американцям Бейнбріджа, Шерру і Андерсену довелося піддати бомбардуванню швидкими нейтронами атоми ртуті. На жаль, отримане золото виявилося радіоактивним.
Говорячи про цікаві факти про метали, слід зазначити, що людство за всю свою історію видобуло 165 тисяч тонн золота. Цікаво, що половину цього золота отримали в ПАР. Якщо все добуте золото відлити в один злиток у вигляді куба, зі стороною в 20 метрів.
З усіх приладів, що прикрашали обідній стіл Наполеона III, найдорожчі були виготовлені з нового і рідкісного в ті часи металу — алюмінію. На урочистих обідах ці столові прилади подавалися лише імператору і його найбільш почесним гостям. Іншим учасникам бенкету залишалося задовольнятися приладами зі звичного золота і срібла.
Морська вода містить в розчиненому стані всю таблицю Менделєєва, присутні там уран і золото. Сучасні технології дозволяють добувати в промислових масштабах з морської води всього чотири корисної речовини — прісну воду, кухонну сіль, магній і бром.
У астрофізиці існує поняття металічність, що характеризує відносну концентрацію елементів важче гелію в складі галактик і зірок. Металічність показує вік зоряної системи. Найперші зірки в своєму складі практично не мали металів. З кожним наступним поколінням зірок концентрація металів у них зростала.
З усієї кількості титану, що добувається у світі, в машинобудуванні використовується не більше 7%. Для виробництва паперу йде 13% титану, на випуск пластиків — 20%, на виробництво фарби — 60%.
Оксид алюмінію, що представляє собою тонку захисну плівку на його поверхні, легко руйнується ртуттю. Без цієї плівки алюміній на повітрі швидко окислюється. Тому ртуть заборонено перевозити в літаках — при її розливі у фюзеляжі повітряного судна може утворитися отвір.
Слово платина з іспанської мови перекладається як «серебрішко». Таким словом конкістадори висловили свою зневагу до цього металу. Пояснюється це підвищеною тугоплавкістю платини, тому вона оцінювалася вдвічі нижче срібла. Зараз ціна платини на світових ринках перевищує ціну срібла майже в 100 разів.
Предмети, виготовлені з такого металу як мідь, а також з її сплавів, не можуть створювати іскри. Ця властивість міді застосовується у виробництві інструментів для проведення вогненебезпечних робіт.
У Японії, що піддається частим землетрусам, мідь застосовують для виробництва газових трубопроводів, які відрізняються високою сейсмостійкістю.
Ще одна цікава властивість міді була виявлена в ході дослідження водойм, в яких мешкають коропи. Виявляється, у воді, що не містить мідь, розвивається грибок, який згубно впливає на розвиток коропів, а у воді, яка містить мідь, коропи добре ростуть і розмножуються.
Мідь є і в організмі людини, але вона регулярно виводиться, і тому ми потребуємо своєрідного щоденного дозаправлення 2мг міді.
З усіх металів, які не містять домішки, самий твердий — хром. З суміші металів виготовляється всім відома нержавіюча сталь, її високі антикорозійні властивості обумовлені великим вмістом хрому і тонкою плівкою з нерозчинних окислів, які і перешкоджають взаємодії сталі і навколишнього середовища. Саме тому промислові підприємства виробляють з цього знаменитого сплаву нержавіючі труби, що застосовуються в багатьох галузях промисловості. Але щоб зробити ковані перила достатньо буде і простого металу, з якого майстри змайструють справжній шедевр.
Найтугоплавкіший метал — вольфрам, він закипає при температурі в 5900 градусів, а починає плавитися при 3380 градусах.
Самий легкоплавкий метал — ртуть, другий після неї — галій, він менш токсичний, і є одним з небагатьох металів, які розширюються при затвердінні.
Найменш небезпечним для екології є вісмут. З нього можна навіть робити дріб для рушниці, на заміну токсичного свинцю.
Метал, який не вступає в реакцію з кислотами і кислотними сумішами, називається іридій.
Найбільший самородок платини важить 7,860 кг і називається «Уральський гігант». Відомо, що раніше платину вважали підробкою срібла і для боротьби з фальшивомонетниками топили в океані
Немає коментарів:
Дописати коментар