Винятково важливе значення мають хімічні продукти і процеси в енергетиці, в якій використовується енергія хімічних реакцій. З енергетичною метою використовують багато продуктів переробки нафти (бензин, гас, мазут), кам’яне і буре вугілля, сланці, торф. У зв’язку зі зменшенням природних запасів нафти виробляють синтетичне паливо шляхом хімічної переробки різної природної сировини і відходів виробництва.
Розвиток багатьох галузей промисловості пов’язаний з хімією. Металургія, машинобудування, транспорт, промисловість будівельних матеріалів, електроніка, легка, харчова промисловість — ось неповний перелік галузей економіки, де широко використовуються хімічні продукти й процеси. У багатьох галузях застосовують хімічні методи, наприклад каталіз (прискорення процесів), хімічну обробку металів, захист металів від корозії. Значну роль відіграє хімія в розвитку фармацевтичної промисловості. Основну частину всіх лікарських препаратів одержують синтетичним шляхом.
Винятково велике значення має хімія в сільському господарстві, де використовують мінеральні добрива, засоби захисту рослин від шкідників, регулятори росту рослин, хімічні добавки і консерванти до кормів для тварин та інші продукти. Застосування хімічних методів у сільському господарстві привело до виникнення низки суміжних наук, наприклад агрохімії й біотехнології, досягнення яких за наших часів широко застосовуються у виробництві сільськогосподарської продукції.
Хімічна промисловість виробляє продукцію, використовуючи хімічні методи переробки сировини й матеріалів. У її галузевій структурі виділяють дві великі групи галузей: основна (неорганічна) хімія і промисловість органічного синтезу.
Групу основної хімії утворює гірничо-хімічна промисловість, що займається видобутком хімічної сировини, та власне основна хімія, що виробляє мінеральні добрива (азотні, калійні, фосфатні), сірчану кислоту, соду тощо. До групи галузей промисловості органічного синтезу входять: хімія органічного синтезу (виробництво органічних напівфабрикатів — етилену, ацетилену, бензолу, етилового спирту, оцтової кислоти та ін.); виробництво полімерів (синтетичних смол, каучуку, пластмас, хімічних волокон); переробка полімерів (виробництво виробів із пластмас, шин, гумотехнічних виробів).
Крім основних великих груп, виділяють групу інших галузей хімічної промисловості: лакофарбова, фотохімічна промисловість, виробництво хімреактивів та ін.
Хімічна промисловість за часткою виробленої продукції й зайнятих у промисловості значно поступається машинобудуванню, але є однією з тих галузей, що забезпечують науково-технічний прогрес.
Немає коментарів:
Дописати коментар